FAQ (Často kladené otázky)


Licencie

Čo je licencia na používanie písma?

Licencia na používanie písma znamená, že fonty nevlastníte, ale vlastníte licenciu na ich používanie. Licencia na používanie písma popisuje spôsob a práva, ako môžete fonty používať.

Ako funguje licencia na písmo?

Písmo s platnou licenciou môžete používať na neobmedzený počet projektov, licencia sa vzťahuje na počet užívateľov (osôb). Firmy s viacerými zamestnancami by si mali zakúpiť licenciu na počet zamestancov (multi-user licenciu), ktorí budú písmo používať a vytvárať z neho produkty (či už je to sekretárka používajúca písmo vo worde alebo dizajnér).
Ak ste samostatný dizajnér a vytvárate materiály pre klienta, väčšinou vám postačí licencia pre jedného užívateľa, pretože písmo môžete používať na viacerých počítačoch.

Je licencia časovo obmedzená?

Nie, licencia na písmo nemá časové obmedzenie a písmo môžete použiť na ľubovoľný počet projektov. Licencia je obmedzená na počet užívateľov, ktorí budú s písmom pracovať.

Aké typy licencie poskytujete?

Najčastejšie typy licencie sú desktop licencia (určená na tlačené materiály) a webfont licencia (umožnuje zobraziť fonty na webe). Ďaľšie licencie sú na požitie písma vo filme, v seriáloch, v televíznom vysielaní, hrách a aplikáciach, e-knihách a pod.

Kde všade môžem použiť desktop licenciu?

Desktop licencia vám umožnuje použiť fonty v grafických programoch a následne pripraviť dokumenty do tlače. Na používanie písma na webe, v televíznom prenose, vo filmoch, seriáloch, aplikáciách, e-knihách a podobne slúžia iné licencie.

Môžem použiť desktop fonty na webe?

Ak chcete zobraziť desktop fonty na webe ako obrázky, môžete ich zobraziť ako obrázky (jpg, png alebo gif) – vtedy webfont licenciu nepotrebujete. Použiť naše fonty na webe ako text môžete iba pomocou webfont licencie. Webfonty sú špeciálne pripravené na zobrazovanie na obrazovke (autohinting) a sú preto lepšie čitateľné.

Kto si má zabezpečiť licenciu na webfonty?

Licenciu na webfonty si zakúpi osoba, ktorá vlastní doménu, nie programátor. Programátor, ako zhotoviteľ diela/projektu, musí písomným spôsobom vlastníkovi licencie potvrdiť, že sa oboznámil s právami a pravidlami licenčnej zmluvy.

Môžem poslať fonty inej osobe?

Písmo nemôže byť zdielané alebo posielané inej osobe. Ak chce iná osoba fonty používať, musí si zakúpiť licenciu na jeho používanie.

Vytvorili ste pre klienta logo, na ktoré ste použili naše písmo. Musí si aj klient kúpiť licenciu?

Nie, pokiaľ písmo prevediete do kriviek alebo mu ho pošlete ako obrázok. Licenciu potrebuje iba užívateľ, ktorý bude používať fonty – súbory. Ale ak vytvoríte pre klienta vizuálnu identitu (corporate identity) a fonty bude používať, potrebuje licenciu.

Písmo som používal dva mesiace. Môžem preniesť licenciu na inú osobu?

Nie, licencia na písmo sa viaže na konkrétnu osobu a je neprenosná.


Iné otázky

Môžem vaše písma otestovať predtým, ako ich kúpim?

Najrýchlejšie otestujete naše písma na webe. V kontkrétnom fonte v testeri napíšte ľubovoľný text. Desktop písma možete otestovať aj v grafických programoch, navštívte stránku Demo fonty a stiahnite si písma na testovanie. Demo fonty majú len obmedzený počet znakov a neobsahujú kerning, nie sú to plné verzie fontov.

Môžem dostať zľavu, ak chcem “upgradovať” na celú rodinu písma?

Ak si zakúpite 1 alebo niekoľko fontov a neskôr sa rozhodnete, že máte záujem o celú rodinu (complete), kontaktujte nás emailom a zaplatíte iba rozdiel.

Ponúkate zľavu na fonty?

Výraznú zľavu na fonty získate, keď zakúpite celú rodinu (cenovo výhodnejšie balíky písiem). Vtedy jednotlivé fonty vychádzajú podstatne lacnejšie. 

Som študent a písmo by som chcel použiť na školské účely.

Naše písma môžu používať študenti vizuálnej komunikácie a grafického dizajnu VŠVU a TUKE so zľavou. Kontaktujte nás emailom, opíšte svoj projekt a obmedzený počet fontov vám vieme poskytnúť na študentské účely s 50% zľavou.

Možem použiť fonty na vytvorenie loga?

Fonty môžete použiť na vytvorenie ľubovoľných objektov (loga, logotypy, vizuálna identita…). Písmo môžete previesť do kriviek a následne modifikovať. Nepovoľujeme ale akúkoľvek modifikáciu ani konverziu písmového softvéru – fontov. Ak máte takúto požiadavku, kontaktujte nás, môžeme pre vás spraviť písmo na zákazku.

Písma na zákazku

Chcete, aby sme pre vás vytvorili písmo na zákazku? Koľko to stojí? DizajnDesign vyprodukuje ročne jeden až dve rodiny písma. Zaplatíte teda približne polročnú prácu. Cena písma je samozrejme závislá na viacerých faktoroch, napr. koľko fontov bude písmo obsahovať (Light, Regular, Bold, Italic a pod.), koľko znakov bude daný font obsahovať (malú abecedu, veľkú abecedu, čísla, rôzne variácie čísiel, ostatné doplnkové znaky, malé kapitálky, inú špeciálnu sadu), exkluzivitu licencie (absolútne exkluzívna licencia alebo licencia na dobu určitú – napr. 2 roky) a ako rýchlo chcete mať písmo dokončené.